Connect with us

Ekonomi

Hazır giyim sektörü ihracatta rekor kırdı!

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “2018’i 17 milyar 642 milyon dolar ihracatla kapattık. Bir önceki yıla göre yüzde 3,6 artıdayız. Miktar bazında ise yüzde 7’lik bir yükseliş var.” dedi.

Yayınlandı

/

Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim sektörünü değerlendirdi. Hazır giyim endüstrisinin 2018’de rekor kırdığını söyleyen Gültepe, bu yıl 17,6 milyar dolar ihracat yapıldığını kaydetti.

Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına geçen yıl 15,8 milyar dolar katkı yapıldığını belirten Gültepe, en büyük ikinci ihracatın hazır giyim endüstrisinde yaşandığını bildirdi.

Hazır giyim ihracatının yüzde 71’inin Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını aktaran Mustafa Gültepe,

“En büyük pazarımız olan AB’de artan rekabet ve ekonomilerdeki kısmi olumsuzluklara rağmen ihracatımızı artıda bitirdik. 17 milyar 642 milyon dolar ihracatla bir önceki yıla göre yüzde 3,6 artıdayız. Miktar bazında ise yüzde 7’lik bir yükseliş var. Net ihracatta ise açık ara lider konumdayız. 2018’de ülkemizin cari açığının kapatılmasına 15,8 milyar dolar katkı sunduk” ifadesinde bulundu.

Tüm olumsuzluklara rağmen 2019’a yüzde 10’luk ihracat artışı hedefi ile başladıklarını dile getiren Gültepe, Anadolu’daki yeni yatırımlar ve ihracatta hedefledikleri yüzde 10’luk artış sayesinde mevcut 510 bini koruyup ek istihdam yaratmaya çalışacaklarını aktardı.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one