Connect with us

Genel

Her 4 izleyiciden 3’ü programlardan rahatsız!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının sıklıkla yer aldığı kuşak programlarını mercek altına aldı.

Yayınlandı

/

Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

RTÜK’ün izleyicilerden gelen şikayetleri dikkate alarak yaptığı çalışma sonrasında her 4 izleyiciden 3’ünün kuşak programlarından rahatsız olduğu ortaya çıktı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  son bir ayda gelen yaklaşık bin izleyicinin şikayeti üzerine televizyon programlarını mercek altına aldı.

“Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun” gereğince çalışma başlatan RTÜK, izleyicilerin kuşak programlarında yayınlanan cinsellik, şiddet ve taciz gibi konulardan rahatsız olduğunu ortaya koydu.

Çalışma üzerine harekete geçen RTÜK, konuyu Üst Kurul toplantısında ele alacak olup, sorunların çözümü için yayıncıları dabir kez daha uyaracak.

İzleyici kuşak programlarından rahatsız

RTÜK’ün yayımladığı “Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması-2018” verilerine göre kuşak programları, izleyicinin en çok rahatsızlık duyduğu program türleri arasında yer alıyor.

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 46,3’ünün rahatsız olduğu kuşak programlarında “genel ahlak ve aile yapısına aykırılık” yüzde 73,4 ile en fazla eleştirilen unsur oldu.

Yayımlanan raporda ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 48,3’ü “çocuk ve gençlere olumsuz örnek oluşturduğu”, yüzde 39,4’ü “özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil ettiği”, yüzde 35,1’i “milli manevi değerlere aykırılık taşıdığı”, yüzde 17,8’i ise “ayrımcı ve kutuplaştırıcı olduğu” gerekçesiyle bu programlardan rahatsızlık duyduğu kaydedildi.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Okumaya Devam Et
Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir