Connect with us

Dünya

“Hiçbir çocuk okul dışında kalmasın”

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Stylianides, “Türk yetkililerle ve ortaklarımızla sloganımız çok net: ‘Hiçbir sığınmacı çocuk okul dışında kalmasın’.” dedi.

Yayınlandı

/

Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

AB İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Stylianides, “Hiçbir çocuk okul dışında kalmasın. Bu bir yükümlülük değil, bizim ahlaki sorumluluğumuzdur” dedi.

Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle öğrencilerle bir araya geldi.

AB destekli “Hızlandırılmış Eğitim Programı” ndan (HEP) yararlanan öğrencilerle yapılan görüşme, Mamak Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Görüşme sonrası açıklama yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Denemeç, Türkiye’nin dünyada en fazla insani yardım yapan ve en fazla sığınmacı ile mülteciyi ağırlayan ülke olduğunu kaydetti.

Sığınmacı çocuklara verilen eğitim, sağlık ve diğer alanlardaki hizmetlerin AB ile iş birliği içinde yürütüldüğünü belirten Denemeç, ihtiyaç olduğu müddetçe bu iş birliğinin devam edeceğine aktardı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle ise yürütülen çalışmaların bir kuşağın kaybedilmesini engellemek olduğunu vurgulayarak,

“Bütün bu çabalar içinde Türk hükümetinin gayretlerinin son derece önemli ve takdire şayan olduğunu vurgulamak isterim. Görüyoruz ki, 650 bin Suriyeli çocuk şu anda Türkiye’de eğitim imkanından faydalanıyor. Geriye kalan çocukların da eğitim imkanından faydalanması için yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor” ifadesinde bulundu.

Eğitimin amacının çocuklara geleceğe dair umut vermek olduğunu söyleyen AB İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Stylianides,

“Türkiye dünyadaki en büyük mülteci nüfusa, 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor ve bunların 1,7 milyonu çocuklardan oluşuyor. AB’nin Türk yetkililerle ve insani yardım kuruluşları ile yürüttüğü iş birliği, ihtiyaç halindeki kırılgan pozisyondaki insanlara gerekli desteği sunmak için elimizdeki en iyi yaklaşımdır. Türk yetkililerle ve ortaklarımızla sloganımız çok net: Hiçbir çocuk okul dışında kalmasın. Bu bir yükümlülük değil, bizim ahlaki sorumluluğumuz ve ortak anlayışımız.” ifadelerini kullandı.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Okumaya Devam Et
Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir