Connect with us

Dünya

‘Mülteci krizinde tam uygulama sağlanamadı’

Almanya Başbakanı Merkel, “AB-Türkiye anlaşması başarı gösterdi ama arzu ettiğimiz gibi uygulanmadı. Geri gönderimlere ilişkin sorun var. Yunanistan’la birlikte bu noktaları düzeltmek için çalışacağız.” dedi.

Yayınlandı

/

Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “AB-Türkiye anlaşması başarı gösterdi ama arzu ettiğimiz gibi uygulanmadı” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi ziyaret için gittiği Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan’ın ekonomik kriz nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğine ancak son dönemde iyileşme yaşandığına dikkat çeken Merkel, “Tabii ki bu reform çabalarının bittiği anlamına gelmiyor. Bunun daha başlangıç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Merkel, Türkiye ve AB arasındaki göçmen mutabakatına yönelik, “AB-Türkiye anlaşması başarı gösterdi ama arzu ettiğimiz gibi uygulanmadı. Geri gönderimlere ilişkin sorun var. Yunanistan’la birlikte bu noktaları düzeltmek için çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Yunanistan’ın mülteci krizinden çok fazla etkinlediğini vurgulayan Çipras ise “Önemli soru, her ülke kendi başına mı bu sorunla uğraşacak yoksa AB dayanışma içinde mi bu sorun üzerinde çalışacak? Üç yıldır Avrupa zirvelerinde bunu tartışıyoruz. Merkel ile aynı noktadayız. AB için ortak bir iltica idaresi istiyoruz” diye konuştu.

Yunanistan ve Almayan arasındaki zor süreçlerin geri kaldığını kaydeden Aleksis Çipras, “Baskıcı Almanlar’ ve ‘Tembel Yunanlar’ gibi basmakalıp düşünceler kamuoyuna hakim olmuştu. Biz bu büyük sınavı ve düşünceleri aştık, ortak bir uzlaşı yakaladık. Çünkü bu, Yunanistan ve Avrupa’nın kendisini kurtarması için gerekliydi” ifadesinde bulundu.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Okumaya Devam Et
Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir