Connect with us

Dünya

MÜSİAD AB Büyükelçileri ile bir araya geldi

Yayınlandı

/

Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

AB Büyükelçileri ile düzenlenen toplantıda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, vize serbestisi ve erasmus konularında yeni reformların yolda olduğunu bildirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı organizasyonunda Ankara’da toplantı düzenledi.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin ele alındığı toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı İlker Astarcı, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, Ankara Şubesi Başkanı Hasan Basri Acar ve AB ülkelerinden büyükelçi ve ticaret ataşeleri katıldı.

Ticaretin 3’te 2’si AB ülkelerine yapılıyor

Küresel anlamda tek yönlü politika yürütüldüğünü kaydeden Kaymakçı, “Türkiye ve AB bu meselede el ele yürümeli. Bu zorlukla birlikte başa çıkmalı, ortak önlemler almalılar ki bu kısıtlayıcı önlemlerin önüne geçelim” diye konuştu. Ticaretin ve yatırımın, Türkiye-AB ilişkilerinde belirleyici olduğunu vurgulayan Kaymakçı, ticaretin 3’te 2’sinin AB ülkelerine gerçekleştiğini belirtti.

İhracat hacminin genişlediğine ve Gümrük Birliği anlaşması için yeni adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Faruk Kaymakçı, “İnanılmaz bir ticaret hacmiyle karşı karşıyayız. Halihazırdaki Gümrük Birliği anlaşması bu kapsamda yeterli değildir. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi siyasi olarak bloke edilmiş durumda” dedi.

Vize serbestisi için reform yolda!

Vize serbestisi için Türkiye’nin reform sürecini hızlandıracağını dile getiren Kaymakçı, Brexit sürecinde de Türk vatandaşlarının her türlü hakları için harekete geçeceklerini açıkladı. Vize serbestisi ve Brexit’in yanı sıra Erasmus programına da değinen Faruk Kaymakçı, programla Türkiye’ye gelen öğrenci sayısının artırılmasını istediklerini söyledi.

Kaymakçı’nın ardından konuşan Romanya, Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda, AB’nin Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu vurgulayarak, “Burada AB ülkeleri olarak bu bağlamda ilişkilerimizi geliştirmeyi umut ediyoruz” diye konuştu. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries ise “AB ile MÜSİAD arasında böyle bir diyaloğun kurulmasının çok önemli sonuçlar doğuracağını düşünüyorum” ifadesinde bulundu.

AB’nin terör, göç ve diğer bölgesel konularda Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu aktaran Fries, Türkiye-AB arasında ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Fransa’dan yaklaşık 450 şirketin Türkiye ile faaliyette olduğunu dile getiren Büyükelçi Fries, ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Okumaya Devam Et
Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir