Connect with us

Blog

Sanal Gerçeklik Nedir?

Yayınlandı

/

İleri
Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

Sanal Gerçeklik ya da Virtual Reality, kişinin bulunduğu ortamdan çıkarılıp, bilgisayar destekli 3 boyutlu (3D) bir ortama aktarılması halidir. Yani dijital ortamın, fiziksel dünya ile bağlanması durumu olarak tanımlanır.

Sanat Gerçeklik Tarihi

Sanal Gerçeklik temeli, ilk olarak 1838 yılında İngiliz bilim adamı Charles Wheatstone tarafından atıldı. Wheatstone, ürettiği Stereoskopik adlı büyük bir fotoğraf makinesi düzeneği ile fotoğrafa bakıldığında derinlik ve gerçeklik duygusu yaratarak, insanların sanki fotoğrafın içindeymiş hissine kapılmasını sağladı.

Geçmişi neredeyse 200 yıla yaklaşan Sanal Gerçeklik, gerçek anlamda 2012 yılında Amerikalı girişimci Palmer Luckey öncülüğünde ortaya çıkmıştır. Oculus VR şirketi ürettiği Oculus Rift adlı Sanal Gerçeklik cihazı ile dijital dünyaya farklı bir yön vermiştir.

İlk bakıldığında kaskı andıran bu cihaz, kafaya takılan bir sanal gözlük olup, telefon ya da bilgisayar ortamına bağlanılarak, 3D deneyimi yaşatmaktadır. Genellikle oyun dünyasında kullanılan bu cihaz, farklı deneyimleri edinmek veya 3 boyutlu olarak gezintiye çıkmak için kullanılmaktadır. Şu an dünyanın en büyük VR üreticisi olan Oculus VR, Steamvr adlı eğlence platformu ile Oculus Rift cihazları için binlerce oyunu kütüphanesinde barındırmaktadır. Oyunların yanı sıra kullanıcılar tarafından istenilen içeriğin de yaratabileceği bu platform, oyunseverlere gelişmiş bir deneyim sunmaktadır.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bu sitelere tıklayabilirsiniz;

https://www.oculus.com/

https://store.steampowered.com/

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Okumaya Devam Et
Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir