Connect with us

Genel

YSK kararları yayımlandı

YSK’nin mahalli idareler seçimlerine katılacak siyasi partileri belirlemesine ilişkin kararı ile seyyar sandık kurullarının görev ve yetkilerine ilişkin kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yayınlandı

/

Göz Atmak İçin ← → (ok) Tuşlarını Kullanın

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim kararları, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre siyasi partilerin, milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilmeleri için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya TBMM’de gruplarının bulunması gerekiyor.

Yayımlanan karara göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Vatan Partisi seçime katılabilecek partiler olarak belirlendi.

Kararda seçmen kütüğü örneği için seçmen başına 6 kuruş ödeneceği ve seçime katılacak 13 partiye seçmen kütüklerinin verilebileceği kaydedildi.

Partiler seçmen kütüğünü kağıt olarak almak isterlerse seçmen başına 6 kuruş ödeyecek, elektronik ortamdan talep ederlerse ücretsiz olarak alacak.

Seyyar sandık kurulu seçmen listelerine, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerden sadece il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenler kaydedilebilecek. Kaydedilen seçmenler, büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği seçimleri için oy kullanabilecek, muhtar, ihtiyar meclisi ve heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanamayacak.

Köyler ve beldelerde kayıtlı seçmenler ile görme ve işitme engelli olan seçmenler, sandık kurulu seçmen listesine kaydolmak için talepte bulunamayacak.

Yatağa bağımlı seçmenler için başvurular 4 Ocak’ta başlayacak olup, seyyar sandıkta oy kullanacak azami seçmen sayısı ise 30 olarak belirlendi.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 Oylar)
Değerlendirme
İnsanlar ne diyor? Puanla
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puanla

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Okumaya Devam Et
Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir